Szobafestés és tisztasági festés házilag – mire figyeljünk?

Amikor friss festést szeretnénk otthonunkba, akkor gyakorta esünk kísértésbe, hogy mi magunk vegyük kezünkbe a festékhengert és végezzük el a festési munkálatokat. Sokan gondolják azt, hogy a szobafestés, tisztasági festés házilag nem ördögtől való és nagyon gyorsan kivitelezhető. Cikkünkben igyekszünk segítséget nyújtani azoknak, akik mégis a saját kivitelezés mellett döntenek.

Első lépés – a festék kiválasztása

A fényes festékeket leginkább ott lehet használni, ahol nem gond, ha a fényt visszaveri a felület, esetleg gyakorta kell tisztítani. Az egyik ilyen ominózus helyiség a konyha esetleg a fürdőszoba. Törekedjünk arra, hogy ezek a festékek lemoshatók legyenek. A félfényes festékeket olyan helyekre ajánljuk, ahol a felület gyakorta tisztításra szorul. Ezt szintén használhatjuk a konyhákban vagy a fürdőszobákban, esetleg egyéb háztartási helyiségekben. A szatén festékeknek van némi csillogásuk és könnyen tisztíthatók, így ezeket olyan helyiségbe használjuk, amely aránylag nagy forgalmú, sokat használjuk. Ez lehet egy gyerekszoba vagy egy nappali. A matt és sima festékek elnyelik a fényt, így inkább a hálószobákba alkalmazzuk. Ezeket a festékeket azokon a falakon is alkalmazhatjuk, amelyek egy kicsit egyenetlenek.

Második lépés – a szín kiválasztása

Még mielőtt nekiesnénk a festésnek válasszuk ki a színt. A legegyszerűbb, ha elmegyünk egy festékboltba és kérünk 3 vagy 4 színmintát. A festeni kívánt szoba különféle pontjain nézzük meg a színeket, hiszen a megvilágítás mindenhol más. Nézzük meg, hogy melyik festék az, amelyik számításba jöhet az egyes helyiségekben.

Harmadik lépés – előkészületek a festéshez

Festéskor védjük meg bútorainkat és a padlót. Terítsünk le takarófóliát a padlóra és a szegélyek mentén rögzítsük speciális ragasztószalaggal, amelyet később könnyedén felszedhetünk. A bútorokat szintén takarjuk le fóliával. Ha nem szeretnénk fóliát vásárolni, akkor a használt lepedő is megteszi.

Negyedik lépés – készítsük elő a falakat a festésre

Szobafestés előtt mossuk le a falakat és a szegélyeket is tisztítószerrel, így eltávolítjuk a zsírt és egyéb szennyeződéseket. A lyukakat és a repedéseket spakli segítségével és speciális tömőanyaggal tömjük be, majd csiszoljuk simára csiszolópapírral. Távolítsuk el a kapcsolókat és a konnektorokat. Festés előtt lehetőség szerint vigyünk fel egy réteg alapozófestéket, hogy a végső szín sokkal jobban érvényesüljön, élénkebb legyen.

Ötödik lépés – ha szükséges, a mennyezet lefestése

Annak érdekében, hogy a későbbiekben a falat borító festékünk ne sérüljön, kezdjünk a mennyezet festésével. Öntsünk egy kevés festéket az edénybe, annyit, amit a kezünkben kényelmesen tarthatunk és végezzük el a mennyezet festését. A széleken használjunk speciális ecsetet a minél szebb kivitelezés érdekében. A nagyobb felületeket érdemes festékhengerrel festeni. A festéket mindig ugyanabba az irányba kenjük, így nem lesz foltos és csíkos. Amennyiben a felület egy második réteg festést is igényel, akkor azt az előző réteghez képest ellentétes irányba kenjük fel.

Hatodik lépés – következhet a falak festése

A falak festésekor egy felületnél mindig a szélek festésével kezdjünk szintén egy speciális ecsettel. Következhet a nagyobb falfelület lefestése festékhengerrel. Festés előtt mindig keverjük fel a festéket. Festéskor a mennyezettől a lábazatig haladjunk. A következő sorra kenjük be ismét a hengert és így haladjunk a teljes falfelületen végig. Minden egyes csíknál fedjük be az előző csíkot is, így elkerülhetjük, hogy foltos és csíkos legyen a fal.

Hetedik lépés – festés után az összes eszközt alaposan mossuk át

Ha ezt nem tesszük meg, akkor a festék rászárad és a következő alkalommal használhatatlanok lesznek eszközeink. Ha végeztünk a festéssel, akkor szedjük fel a takarófóliát és takarítsuk ki a helyiséget.

Akik úgy érzik, hogy a szobafestés mégsem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre gondolták, akkor a mai szobafestés árak mellett is, lehet, hogy érdemes mégis profira bízni a kivitelezést.

Scroll to Top