sopron-vakolas

Pár fontos lépés, amit érdemes ismerni, ha soproni otthonunkban vakolást végzünk

A vakolásról sokan azt gondolják, hogy egy végtelenül egyszerű feladat, de azért fontos tudni, hogy mi a pontos menete. A tapasztalat ennél a munkafolyamatnál kiemelkedő fontosságú, hiszen csak a gyakorlott soproni vakolással foglalkozó szakemberek képesek szép munkát kiadni a kezükből.

Amikor a vakolást mi magunk végezzük és a végeredménnyel mégsem vagyunk teljesen elégedettek akkor valószínűleg hívunk egy szakembert, hogy javítsa ki a falat. Ez azonban problémás lehet olyan szempontból, hogy a szakemberek nem minden esetben vállalják el ezt a feladatot. Ha elrontjuk a vakolást, akkor nagyon sok pénzbe fog nekünk kerülni, hiszen a teljes munkát lehet elölről kezdeni.

Mielőtt megismerkedünk a vakolás teljes folyamatával gondoljuk át alaposan, hogy vajon képesek leszünk-e olyan munkát kiadni a kezünkből mintha egy szakember csinálta volna. Amennyiben a fal eleve olyan állapotban van, hogy rengeteg munka lenne Sopronban a vakolás, akkor kapásból azt javasoljuk, hogy inkább hívjunk szakembert. A munkafolyamat megkezdése előtt ismerkedjünk meg a vakolás árakkal, a vakoláshoz szükséges anyagok árával és ezután hozzuk csak meg a végső döntésünket.

Belső vakolás házilag

Ha csak egy kisebb felújításról vagy javításról van szó, akkor a belső vakolást kellő türelemmel talán mi magunk is kivitelezhetjük.

Milyen szerszámokra és anyagra lesz szükségünk?

  • cement
  • homok
  • víz
  • mészhidrát
  • kőműves kanál
  • kőműves serpenyő
  • simító
  • vezetőszárak

Első lépés: fel kell mérni a fal állapotát

A fal felmérésekor figyeljük meg, hogy a fal mennyire vizes, milyen az állapota (laza, mállik, esetleg szilárd), mennyire egyenetlen. Nedves falon soha ne végezzünk vakolást, mert pocsékba megy a munkánk, inkább várjuk meg, amíg teljesen kiszárad.

Második lépés: elő kell készíteni a falat a vakoláshoz

Vakolás előtt elengedhetetlen, hogy a falat portalanítsuk. Ha így sem vagyunk teljesen elégedettek a végeredménnyel, akkor tegyünk fel vakolaterősítő hálót, amelynek segítségével sokkal jobban fog tapadni a vakolat.

Harmadik lépés: a védelem, azaz a falak környékén a felületek letakarása

Akárcsak egy festésnél, a vakolásnál is elengedhetetlen a különböző területek letakarása, amelyeket nem szeretnénk bepiszkítani. Takarjuk le a bútorokat, fedjük le a küszöböket, gondoskodjunk az ajtók és az ablakok letakarásáról is, de a villanykapcsolókról és a konnektorokról se feledkezzünk meg.

Negyedik lépés: a fal előfröcskölése

A tapasztaltabbak bizonyára tudják, hogy festésnél az alapozással kezdünk. A vakolásnál szintén, csak ezt fröcskölésnek hívják. A fröcskölés lényege, hogy a falon esetleg fentmaradt port megkössük. A fröcskölés hatására a fal sokkal egyenletesebb lesz és a vakolat is sokkal jobban meg fog rajta tapadni. Ha végeztünk a fröcsköléssel, akkor várjunk 24 órát, hiszen vizes falat nem lehet vakolni.

Ötödik lépés: készítsük elő a vakolatot

Ez a legfontosabb lépés a vakolásnál, hiszen, ha elrontjuk a habarcsot, akkor elronthatjuk az egész vakolást is. Habarcsot vásárolhatunk készen, de mi magunk is kikeverhetjük. Vakoláskor a falra fel kell vinnünk a függőleges vezetősávokat, amelyek gondoskodnak arról, hogy a vakolat egyenletes legyen. Ezeket a sávokat általában 2 méterenként érdemes felvinni és figyeljünk oda, hogy a sarkokhoz is jusson. Egy-egy vezetősáv szélessége körülbelül 20-25 centiméter legyen. Ha készen vagyunk a vezetősávokkal, akkor 2 óra múlva nekiállhatunk a vakolásnak. A kőműves serpenyővel vihetjük fel a vakolatot és a lehúzóléccel tudjuk a felesleget eltávolítani vagy eloszlatni a felületen. Figyeljünk oda, hogy minden lyukba kerüljön a habarcsból, hogy szép egyenletes legyen a végeredmény.

Scroll to Top