Mire figyeljünk oda, ha tapétázásra adtuk a fejünket

Mire figyeljünk oda, ha tapétázásra adtuk a fejünket?

A tapétázás nagyszerű módja annak, hogy karaktert adjunk egy-egy helyiségnek. A tapéták mintáinak, színeinek, textúrájának teljes tárháza vár ránk az üzletek polcain. Érdemes több üzletben is szétnézni, hiszen a kínálat tényleg széles. Mint a legtöbb otthoni projekt esetében itt sem árt tisztában lenni a tapétázás legfontosabb lépéseivel. Nézzük meg, hogy ha Sopronban a tapétázást házilag szeretnénk kivitelezni akkor milyen fontosabb lépései vannak a tapétázásnak. 

1. A fal előkészítése

A felület és a tapétázás előkészítése kulcsfontosságú a tapétázásnál. Ha a falon már van tapéta, akkor azt először el kell távolítani. Puhítsuk meg a tapétát és használjunk speciális tapétaeltávolítót. Mindig alulról dolgozzunk felfelé. Ezután hagyjuk megszáradni a felületet, húzzuk le a lapétát, majd csiszolópapírral dolgozzuk át a falat és poroljuk le. Ha tökéletlenséget tapasztalunk, akkor a hibákat javítsuk ki gletteléssel. 

2. Tapéta előkészítése 

A mérés az első lépés, hiszen pontosan tudnunk kell, hogy milyen hosszú tapéta csíkokra lesz szükségünk. Mérés után következhet a vágás, de vigyázzunk, hogy minden csíknál alul és felül is számoljunk rá körülbelül 5 centimétert. A csíkokat érdemes beszámozni a felrakás sorrendjében, így biztosan nem fogunk hibázni. ha mintás tapétáról van szó, akkor ez a lépés elengedhetetlen. 

3. Következhet a tapéta felrakása

Mindig használjunk merőlegest annak érdekében, hogy a csíkok szépen párhuzamosan fedjék majd egymást körülbelül 15 mm átfedéssel. Ha szükséges, akkor a mennyezeten be is jelölhetjük a csíkok leendő pontos helyét.

Mindig kövessük a tapétához kapott utasításokat, ami a ragasztást illeti. Keverjük össze az ajánlott ragasztómennyiséget és használat előtt hagyjuk állni körülbelül 15 percig. Ha elkészült a ragasztónk, akkor egy asztalra fektessük fel a tapéta csíkot és kenjük át a ragasztóval. Figyeljünk oda, hogy a szélekre is jusson. Hajtogassuk össze a csíkot a ragasztott felületet a ragasztott felülethez hajtva, majd pihentessük körülbelül 10 percig.

A 10 perc letelte után nincsen más dolgunk, mint a falra helyezni függőlegesen a jelölésünknek megfelelő helyre. A hossz közepétől haladjunk a szélek felé, majd felül és legvégül alul simítsuk a falra a tapétát. Az ajtóknál és az ablakoknál egy teljes tapétacsíkkal dolgozzunk, amely átfedi a keretet, majd végül késsel vágjuk le a felesleget.

A kapcsolóknál és a konnektoroknál helyezzük fel a csíkot és előre jelöljük meg, hogy hova fognak esni a kapcsolók és konnektorok. A jelöléseknél vágjuk ki a tapétát és csak ezután kezdjünk neki a csík felragasztásának. A csík felragasztásakor először a konnektoroknál kezdjünk, majd haladjunk kifelé és legvégül fent és lent simítsuk fel a falra a tapétát. A felesleget később még késsel levághatjuk.

Mielőtt a kapcsolókhoz vagy a konnektorokhoz érnénk érdemes az áramtalanítást elvégezni, nehogy balesetet szenvedjünk. 

Sopronban a tapétázás árak felől érdemes érdeklődni a szakembereknél, ha nem mi magunk szeretnénk a tapétázást elvégezni, hiszen nem mindenki tudja ezt a feladatot szépen kivitelezni. Amennyiben még soha nem tapétáztunk és mégis belevágunk, akkor vásárláskor készüljünk úgy, hogy plusz tapéta tekercseket is vásárolunk, mert előfordulhat, hogy elsőre nem sikerül tökéletesen a fal tapétázása.

Természetesen a tapétázásnak is vannak trükkjei, így a különféle illesztéseknek is, de most ezekre nem térünk ki. Ha úgy érezzük, hogy tudásunk még finomításra szorul, akkor olvassunk el pár szakkönyvet a témában mielőtt nekifogunk a tapétázásnak. 

Scroll to Top